Edukacja
JAK UCZYMY?
„W przypadku gdy dziecko ma słabe wyniki z matematyki, a świetnie mu idzie gra w tenisa, większość ludzi zatrudniłaby korepetytora z matematyki. Ja natomiast zatrudniłbym raczej trenera tenisa.” Napisał Deepak Chopra.
Staramy się tworzyć edukację, w której każdy młody człowiek może odkrywać swoje talenty i je rozwijać - zamiast takiej, w której jego rodzice i nauczyciele fiksują się na tym, w czym mu idzie źle.
Co jest dla nas najważniejsze w edukacji?
Pracownia Wolnej Edukacji nie jest szkołą, a raczej przestrzenią edukacyjną wspierającą dzieci uczące się poza szkołą. Uczniowie spotykają się w niewielkiej grupie i uczestniczą w zajęciach, warsztatach, spotkaniach i wyjazdach, w trakcie których realizują liczne projekty i wyzwania edukacyjne. Taka forma pracy umożliwia im zdobywanie i utrwalanie wiedzy potrzebnej do opanowania podstawy programowej.
Mocne strony dziecka są naszym priorytetem. Naszym zadaniem jest pomoc w ich odkrywaniu i wzmacnianiu.
Osoby wspierające dzieci w nauce są silnie zorientowanie na ich potrzeby, zasoby oraz talenty, które starają się poprzez działania aktywizujące wydobywać i wzmacniać.
Duża część pracy wykonywana jest w zespołach, a część samodzielnie przy wsparciu edukatorów i innych dzieci. Uczniowie pracują własnym tempem, z prawem do licznych powtórzeń i co najważniejsze z prawem do popełniania i naprawiania błędów. Nikt nikogo nie ocenia i nikt nikogo nie pogania. Każdy ma czas na poznanie i ugruntowanie wiedzy.
Jednym z najważniejszych elementów pracy w pracowni jest edukacja emocjonalna uczniów. Dzieci uczą się poznawać i nazywać swoje potrzeby oraz emocje. Duży nacisk kładziony jest na empatyczną komunikację, ćwiczenie uważności na siebie i drugiego człowieka oraz na asertywne dbanie o granice.
Escuela wspomaga rozwój dzieci również w obszarach artystycznych poprzez uczestnictwo w warsztatach plastycznych, ceramicznych, muzycznych i teatralnych oraz obszarach ruchowych poprzez zajęcia sportowe i liczne zajęcia w lesie i ogrodzie. Stałym edukacyjnym elementem są zajęcia w bibliotece, spotkania z obcojęzycznymi nauczycielami oraz wycieczki i wyprawy przyrodnicze, historyczne i integracyjne.
Jak to się robi w praktyce?
Wszystkie dzieci mają obowiązek szkolny. Mogą go jednak zrealizować na różne sposoby i jednym z nich jest realizacja obowiązku szkolnego poza szkołą tzw. edukacja domowa.
Zgodnie z wymogami prawa dzieci współpracujące z Pracownią Wolnej Edukacji zapisane są do wybranej przez siebie szkoły publicznej lub niepublicznej na terenie całego kraju. Obowiązek szkolny zaś realizują w ramach edukacji domowej. Pracownia wspomaga ten proces poprzez organizację zajęć edukacyjnych, projektowych i warsztatowych w oparciu o obowiązujące podstawy programowe. Ponadto daje możliwość rozwoju kompetencji społecznych poprzez kontakt z rówieśnikami oraz innymi dorosłymi, a rodzicom zaś pozwala pozostawać aktywnymi zawodowo.
Kiedy, gdzie i jak uczymy?
W roku szkolnym 2022/2023 proponujemy pracę z dziećmi w godzinach od 9.00 – 13.00 w trzech różnych modułach edukacyjnych do wyboru:
- dwa dni projektowe (w tym mini wyprawy) lub
- trzy dni edukacyjne (blok humanistyczny, blok matematyczny i przyrodniczy, blok języków obcych) lub
- pięć dni edukacyjno-projektowych;
Taki model pracy pozwala nam zaspokoić potrzeby dzieci i rodziców w edukacji domowej i służyć wsparciem w najtrudniejszych obszarach.
Zajęcia te przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat.
Uczniowie pracują w max 15 osobowym zespole przy wsparciu min dwóch edukatorów – liczba edukatorów zależy od realizowanego projektu i materiału edukacyjnego oraz liczby i wieku dzieci.
Zajęcia odbywają się w pracowni na os. Sikorskiego w Centrum Organizacji Pozarządowy w Żorach oraz w licznych innych miejscach związanych z realizacją tematu, projektu czy warsztatu.
Dodatkowym elementem działań Escueli jest organizacja licznych warsztatów, spotkań, szkoleń oraz wypoczynku letniego i zimowego zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Oferta skierowana jest dla wszystkich chętnych osób zarówno z edukacji domowej jak i szkoły systemowej.
Co z egzaminami na koniec roku?
Pracownia Wolnej Edukacji wspiera rodziców w przygotowaniu dzieci do zdania rocznych egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Ważnym elementem tego procesu jest dowolność wyboru czasu zdania egzaminu – to dziecko wraz z rodzicem decyduje o swojej gotowości do przystąpienia do egzaminu z danego przedmiotu. Escuela służy wsparciem merytorycznym.
Egzaminy uczniowie zdają w szkołach, do których formalnie przynależą na zasadach przez nie ustalonych. Terminy egzaminów ustalane są indywidualnie w porozumieniu ze szkołą macierzystą.
Jak się zapisać?
Do Pracowni Wolnej Edukacji przyjmowane są dzieci, które formalnie są w edukacji domowej. Przejść do edukacji domowej można w każdym momencie roku szkolnego, a pracownia wspiera rodziców w tym procesie, udzielając informacji, pomagając w wybraniu szkoły macierzystej i w uzupełnieniu dokumentacji.
Ile to kosztuje?
Cena uzależniona jest od wybranego pakietu.
- pakiet pięć dni w tygodniu - 497,00 zł/miesiąc;
- pakiet trzy dni edukacyjne w tygodniu - 397,00 zł/miesiąc;
- pakiet dwa dni projektowe w tygodniu - 330,00 zł/miesiąc;
Istnieje możliwość uczestniczenia w pojedynczych warsztatach, których cena ustalana jest na bieżąco i podawana w ofercie warsztatów.